Anmäl din lastbil För branschutställare För besökare Jobba med oss Anmälda bilar

Välkommen till Göteborg Truckshow 2021

Se till att avsluta utställaråret på topp med en kanon utställning ute på sjävla bananpiren i Göteborg.

55.000m2 asfaltsyta för utställande lastbilar och branschutställare.

Varför Göteborg Truckshow?

Då vi insåg att det inte fanns nån utställning i Göteborg 2019 så kände vi att vi ville skapa den möjligheten.

Så när vi fick möjligheten att vara på bananpiren så var det inget att tveka på. Utställningen blev såpass lyckad så vi valde att fortsätta.

 

Datumen för GTS 2021 är är 17-18 September.

 

 

 

RESULTAT 2021

                     
                                   
Dragbil --> 2014                          
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Fredrik Fossum                        
    Åkeri:   Bondessons Transport                      
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Marcus Green                        
    Åkeri:   Allyft Specialtransporter                      
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Pelle Rygaars                        
    Åkeri:   D.Laursen                        
                                   
Dragbil 2015-->                          
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Classe Larsson                        
    Åkeri:   Wikab Transport                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Tobias Oscarsson                        
    Åkeri:   T.Oscarsson                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Fredric Jacobsson                        
    Åkeri:   Jimmie Karlsson Transport                      
                                   
                                   
                                   
Distribution                            
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Simon Sällberg                        
    Åkeri:   Göte Larssons Transport                      
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Markus Nilsson                        
    Åkeri:   Bo Nilssons Transport                      
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Niklas Berglin                        
    Åkeri:   Anhult Transport                        
                                   
                                   
                                   
Timmerbil                              
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Jimmy Storm                        
    Åkeri:   Gustafssons Åkeri Österbymo                       
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Jörgen Johansson                        
    Åkeri:   Johanssons åkeri I Od AB                      
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Mattias Friberg                        
    Åkeri:   Torand transport ab                       
                                   
                                   
                                   
Tank/Bulk                              
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Marko Damuelsson                        
    Åkeri:   Uddevalla Bulktransport                      
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Jan Strömgren                        
    Åkeri:   PT Transport                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Pontus Gustavsson                        
    Åkeri:   Jonas Gustavsson Åkeri i Källby                    
                                   
                                   
                                   
Gott & Blandat                          
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Ted Pettersson                        
    Åkeri:   Donalds Bilbärgning                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Martin Sunesson                        
    Åkeri:   Veinge Betong                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Daniel Jaric                        
    Åkeri:   Strömholmens                        
                                   
                                   
                                   
Tippbil                                
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Fredrik Molander                        
    Åkeri:   Molanders                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Fredrik Molander                        
    Åkeri:   Molanders                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Rasmus Nilsson                        
    Åkeri:   Agerbloms Åkeri                        
                                   
                                   
Krok & Kran                            
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Daniel Nilsson                        
    Åkeri:   DBN Kranbilar                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Joakim Sterner                        
    Åkeri:   JH Entreprenad                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Pierre Häll                        
    Åkeri:   P. Hälls Transport                        
                                   
                                   
                                   
Kranbil                              
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Hampus Johansson                        
    Åkeri:   Rödsbo Åkeri                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Philip Andersson                        
    Åkeri:   Mats Anderssons Åkeri                      
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Niklas Hammarfors                        
    Åkeri:   Rödsbo åkeri                        
                                   
                                   
                                   
Krokbil --> 2014                          
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Pierre                          
    Åkeri:   Molanders                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Richard                          
    Åkeri:   Molanders                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   John                          
    Åkeri:   Molanders                        
                                   
                                   
Krokbil 2015 -->                          
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Pontus Videcel                        
    Åkeri:   Duvekärrs åkeri                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Michael Dahlin                        
    Åkeri:   Hugossons Åkeri                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Fredrik Larsson                        
    Åkeri:   JH Entreprenad                        
                                   
                                   
                                   
Fjärrbil --> 2014                          
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Felix Hugosson                        
    Åkeri:   Hugossons Åkeri                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Oskar Wallin                        
    Åkeri:   Ruttners Transport                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Mari Nisbel                        
    Åkeri:   Ingemar Olsson & Söner                      
                                   
                                   
Fjärrbil 2015 -->                          
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Ken Johansson                        
    Åkeri:   PallCargo                          
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Anton Carlsson                        
    Åkeri:   Patrik Carlssons åkeri                      
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Anton Carlsson                        
    Åkeri:   Patrik Carlssons åkeri                      
                                   
                                   
Ekipage                              
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Jens Nößler                        
    Åkeri:   Nößler transport                         
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Robin                          
    Åkeri:   Jimmie Carlsson Transport                      
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Sacha                          
    Åkeri:   Heinrichs                         
                                   
Flisbil                                
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Mattias Johansson                        
    Åkeri:   Vässby Transport                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Marcus Fält                        
    Åkeri:   Morgans Frakt                        
                                   
3:e Pris                                
    Förare:   Jesper Persson                        
    Åkeri:   Öbergs Transport                        
                                   
Veteran                              
                                   
1:a Pris                                
    Förare:   Felix Hugosson                        
    Åkeri:   Hugossons Åkeri                        
                                   
2:a Pris                                
    Förare:   Jacob Arvidsson                        
    Åkeri:   Jakob/Ludwig                        
                                   
BÄSTA PUTS                            
                                   
    Förare:   Robin Nygren                        
    Åkeri:   Jimmie Carlsson Transport                      
                                   
                                   
BÄSTA INREDNING                        
                                   
    Förare:   Emelie Ågren                        
    Åkeri:   Bondessons Transport                      
                                   
                                   
BÄSTA MOTIVLACK                          
                                   
    Förare:   John                          
    Åkeri:   Molanders Transport                      
                                   
                                   
BÄSTA LACK                            
                                   
    Förare:   Classe Larsson                        
    Åkeri:   Wikab Transport